2018-tais metais Švietimo ir mokslo ministerija kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru Lietuvos moksleivius pakvietė dalyvauti piešinių konkurse „Mes užaugome laisvi“. Konkursas buvo skiriamas Laisvės gynėjų dienai paminėti. Iš respublikos mokyklų atkeliavo net penki šimtai dvidešimt trys darbai.
Į parodą, kurios iniciatorė – Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė, atrinkta šešiasdešimt mokinių darbų į tris amžiaus kategorijas. Kiekvienoje amžiaus grupėje išrinkti penki laureatai, įdomiausiai interpretavę konkurso temą.
Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Dailės skyriaus mokiniai - Nacionalinio mokinių piešinių konkurso
„Mes užaugome laisvi“ parodos LR Seime (2019.01.02 - 15) dalyviai ir laureatai:
Ieva Kondrotaitė, 2 kl., mokytoja Vilija Starošienė, darbo pavadinimas – „Mūsų atmintyje žuvę partizanai“; (dalyvis)
Elzė Zabielaitė, 3 kl., mokytoja Vilija Starošienė, darbo pavadinimas – „Į tremtį“; (dalyvis)
Mirjam Kamuntavičiūtė, 7 kl., mokytoja Rima Karpavičienė, darbo pavadinimas – „Laidotuvės po daugelio metų“; (laureatas)
Svajūnė Jedinkutė, 8 kl., mokytoja Arvydas Pakalka, darbo pavadinimas – „ Išeinu partizanauti“ ; (laureatas)
Abigail Megan Mallick, 8 kl., mokytojas Arvydas Pakalka, darbo pavadinimas – „Auštanti laisvė“; (dalyvis)
Alvė Skauronaitė, 8 kl., mokytojas Arvydas Pakalka, darbo pavadinimas – „Auštanti laisvė“; (dalyvis)
Emilija Budreikaitė, 7 kl., mokytoja Rima Karpavičienė, darbo pavadinimas – „Baltijos kelias“; (dalyvis)
Gustė Kačinaitė, 9 kl., mokytojas Audronis Žemaitis, darbo pavadinimas – „Baltijos kelias“; (dalyvis)
Jorigė Buržinskaitė, 9 kl., mokytojas Audronis Žemaitis, darbo pavadinimas – „Mindaugo karūnavimas“; (dalyvis)
Lyja Ona Jagminaitė, 9 kl., mokytojas Audronis Žemaitis , darbo pavadinimas – „Atostogos“ Sibire“; (dalyvis)
Lukas Pavilonis, 11 kl., mokytojas Arvydas Pakalka, darbo pavadinimas – „Auštanti laisvė“; (laureatas)
Simas Novikas, 9 kl., mokytojas Audronis Žemaitis, darbo pavadinimas – „Spaudos „kontrabandininkas“; (laureatas)
Tomas Kavarskas, 15 m., mokytojas Audronis Žemaitis, darbo pavadinimas – „Atminimas“; (dalyvis)
Rapolas Grinčelaitis, 15 m., mokytojas Audronis Žemaitis, darbo pavadinimas – „Pagal sąrašą“; (dalyvis)
„Mes užaugome laisvi“ – piešinių konkurso tema, kurią 2018-aisiais metais paskelbė Švietimo ir mokslo ministerija drauge su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru. Konkursas buvo skiriamas Laisvės gynėjų dienai paminėti. Slaukta nepaprastai daug dalyvių – vertinimo komisijai buvo pateikti net penki šimtai dvidešimt trys piešiniai iš visos Lietuvos.
Konkursiniai darbai buvo suskirstyti pagal amžiaus grupes: pirmoji – nuo septynių iki vienuolikos metų mokiniai, antroji – nuo vienuolikos iki keturiolikos, o trečioji nuo penkiolikos iki aštuoniolikos metų mokiniai. Gausiausia buvo jauniausiųjų dailininkų grupė – pateikti net du šimtai penkiasdešimt penki darbai. Antroje – šimtas septyniasdešimt septyni, o trečioje –devyniasdešimt vienas darbas. Šiais metais vertinimo komisijai vadovavo Vilniaus dailės akademijos piešimo katedros profesorius Jonas Kazlauskas.Komisijos nariai – Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos mokytojai: tapytoja Ingė Talmantienė, tekstilininkė Austė Jurgelionytė Varnė ir dailėtyrininkė Aurelija Grivickaitė.
Komisiją džiugino ir darbų mąstas ir temos interpretacijų gausa, ir dailės žanrų įvairovė. Mokiniai rinkosi vaizduoti istorines scenas, partizanų kovos siužetus, šių dienų atpažįstamus objektus bei svajones apie ateitį. Jauniausieji dailininkai išsiskyrė interpretacijų įvairove, jų darbeliuose dominuoja valstybiniai simboliai, trispalvė. Mokiniai darbuose nepaprastai nuoširdūs, atviri, optimistiški, aplinkui jie fiksuoja daug šviesos ir gėrio.
Brandžiausi komisijai pasirodė antrosios amžiaus grupės mokinių darbai. Savo piešiniuose mokiniai tarsi klausė ir patys atsakė, kas yra jų laisvės pamatas. Šios amžiaus grupės mokinių darbuose daug dramaiškų siužetų, Nepriklausomybės kovų epizodų. Dominuoja ryškus koloritas.
Vyriausiojo amžiaus grupės mokinių darbai išsiskiria įvairia atlikimo technika – nuo tapybos, grafikos iki retai konkursuose pasitaikančių karpinių. Piešiniuose dominuojančios tamsios, niūrios spalvos, kurios tik pabrėžia, kad mokiniai į temą įsigilino ir ją apmąstė.
Komisija atrinko šešiasdešimt darbų iš visų amžius grupių. Jie Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojos Irenos Degutienės iniciatyva bus eksponuojami Lietuvos Respublikos seime.
Džiugu, kad jaunoji karta, gimusi ir augusi jau Nepriklausomoje Lietuvoje, giliai ir savitai suvokia Laisvę!
Dailėtyrininkė Aurelija Grivickaitė